Wynik wyszukiwania w bazie Polska Bibliografia Lekarska GBL
Zapytanie:
ZAWADA-KWIATKOWSKA
Liczba odnalezionych rekordów:
2
Przejście do opcji zmiany formatu
|
Wyświetlenie wyników w wersji do druku
1/2
Tytuł oryginału:
Wpływ różnego typu premedykacji na zmiany ciśnienia wewnątrzgałkowego i wybrane parametry hemodynamiczne u chorych operowanych z powodu zaćmy w znieczuleniu miejscowym.
Tytuł angielski:
Influence of different methods of premedication on the level of intraocular pressure and some hemodynamic parameters among cataract surgery patient.
Autorzy:
Zawada-Kwiatkowska
Ewa,
Jurowski
Piotr
Źródło:
Prz. Wojsk.-Med. 2002: 44 (3/4) s.265-269, tab., bibliogr. 16 poz., sum.
Sygnatura GBL:
304,530
Hasła klasyfikacyjne GBL:
chirurgia
okulistyka
anestezjologia
Typ dokumentu:
praca kliniczna
Wskaźnik treści:
ludzie
dorośli 45-64 r.ż.
dorośli = 65 r.ż.
płeć męska
płeć żeńska
Streszczenie polskie:
Celem niniejszej pracy jest ocena zmian ciśnienia wewnątrzgałkowego we wczesnym okresie pooperacyjnym u pacjentów operowanych z powodu zaćmy, w znieczuleniu miejscowym po uprzedniej premedykacji. Metody i materiały: badaniu poddano 30 pacjentów u których wykonano fakoemulsyfikację (20 kobiet i 10 mężczyzn). Podzielono ich losowo na 3 grupy i zastosowaniu premedykacje. Grupa I - otrzymała petydynę 0,5 - 1,0 mg/kg m.c. i prometazynę 12,5 - 25 mg domięśniowo, Grupa II - otrzymała klonidynę 3 - 5 mg/kg m.c. doustnie, Grupa III - otrzymała midazolam 7,5 - 15 mg doustnie. Ciśnienie wewnątrzgałkowe było zamierzone w 1, 6, 12, 24, 48 godzinie po operacji. Głębokość sedacji była oceniana podczas operacji w odniesieniu do skali Ramseya. Ciśnienie tętnicze, częstość pracy serca oraz saturacja krwi tętniczej mierzone były podczas zabiegu operacyjnego za pomocą pulsoksymetrii. Wyniki: Ciśnienie wewnątrzgałkowe we wczesnym okresie poopearcyjnym było znamiennie niższe w Grupie II w porównaniu z grupą I i III. Nie obserwowano istotnych różnic parametrów hemodynamicznych w okresie okołooperacyjnym w poszczególnych grupach. Wnioski: Właściwa sedacja z użyciem klonidyny wraz ze znieczuleniem miejscowym wydaje się efektywną metodą przygotowania chorych do operacji zaćmy. Co więcej użycie klonidyny przeciwdziała wzrostowi i ciśnieniu wewnątrzgałkowego w okresie pooperacyjnym.
2/2
Tytuł oryginału:
Ocena stanu odżywienia chorych przyjętych do leczenia szpitalnego na podstawie badania wieloośrodkowego w Polsce.
Tytuł angielski:
Nutrition evaluation of patients admitted to hospital treatment on the basis of multicentre investigation in Poland.
Autorzy:
Zawada-Kwiatkowska
Ewa,
Skóra
Piotr
Źródło:
Prz. Wojsk.-Med. 2002: 44 (3/4) s.270-272, bibliogr. 3 poz., sum.
Sygnatura GBL:
304,530
Typ dokumentu:
praca epidemiologiczna
Wskaźnik treści:
ludzie
Streszczenie polskie:
W pracy poddano ocenie stan odżywienia chorych przyjętych do hospitalizacji oraz wpływ niedożywienia na wyniki leczenia, występowania powikłań, czas hospitalizaci i koszty z nią związane. Ocenę tę uzyskano na podstawie badań wieloośrodkowych przeprowadzonych w Polsce w 2001 r.
stosując format:
z abstraktem i deskryptorami
z abstraktem
z deskryptorami
skrócony