Wynik wyszukiwania w bazie Polska Bibliografia Lekarska GBL

Zapytanie: THOMS
Liczba odnalezionych rekordów: 2



Przejście do opcji zmiany formatu | Wyświetlenie wyników w wersji do druku

1/2

Tytuł oryginału: Selektion und Attraktion. Patienten im klinischen Versuch im frhen 19. Jahrhundert.
Tytuł polski: Dobór i atrakcja. Pacjenci w eksperymentach klinicznych w początkach 19-tego stulecia.
Autorzy: Hess Volker, Thoms Ulrike
Źródło: Arch. Hist. Filoz. Med. 2002: 65 (2/3) : VIII Wspólna Konferencja Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Historii Medycyny "Chory między samostanowieniem a paternalizmem" s.197-207, streszcz. - 8 Wspólna Konferencja Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Historii Medycyny pt. Chory między samostanowieniem a paternalizmem Wittenberga 06-08.09. 2001
Sygnatura GBL: 301,366

Typ dokumentu:
  • praca historyczna
  • praca związana ze zjazdem
  • tytuł obcojęzyczny

    Wskaźnik treści:
  • historia nowożytna
  • historia XIX wieku

    Streszczenie polskie: Swobodny dostęp do pacjentów uważany jest w współczesnym piśmiennictwie historii społecznej za istotny warunek powstania nowoczesnej medycyny szpitalnej. Dotyczy to w szczególności rozwoju eksperymentu klinicznego stanowiącego dzisiaj metodyczny standard nauk klinicznych. Podczas gdy wielokrotnie w ostatnich latach podejmowano kwestię dowolności i uzyskania przyzwolenia chorego w okresie po roku 1850, to wyraźnie brak jest jeszcze studiów empirycznych dotyczących doboru i dostępności pacjentów w początkach 19-tego stulecia. Wgląd w praktykę takich eksperymentów dają źródła archiwalne o eksperymentach klinicznych przeprowadzonych w Charit‚ w Berlinie w okresie od 1800 roku do roku 1850. Zawierają one również petycje osób proszących pilnie o dopuszczenie do eksperymentów. W tym kontekście wykład ten próbuje rzucić światło na wzajemne relacje wyznaczone z jednej strony kryteriami doboru medycznego i z drugiej pragnieniem uczestnictwa w eksperymentach, a być może uzyskania jakiś korzyści dla siebie samego. W oparciu o jakie kryteria medyczne dokonywano wyboru pacjentów? Czy w grupie wybranych osobników badanych skonstatować można jakieś cechy wspólne i jakie one miały charakter? Co skłaniało ludzi do błagania o przyjęcie do szeregu uczestników eksperymentu?


    2/2

    Tytuł oryginału: Rakowiak grasicy związany z rodzinną neoplazją mnogich gruczołów dokrewnych typu 1.
    Tytuł angielski: Thymic carcinoid associated with familial multipe endocrine neoplasia type-1.
    Autorzy: Jha Neerod Kumar, Stubberfield John, Bignold Leon Platt, Jayaprasanna Kallukudige, Thomson Bruce Mckenzie
    Źródło: Case Rep. Clin. Pract. Rev. 2002: 3 (2) s.75-78, il., bibliogr. 7 poz.
    Sygnatura GBL: 313,612

    Hasła klasyfikacyjne GBL:
  • endokrynologia
  • onkologia

    Typ dokumentu:
  • praca kazuistyczna

    Wskaźnik treści:
  • ludzie
  • płeć męska
  • dorośli 19-44 r.ż.

    Streszczenie polskie: Wstęp: Rakowiaki śródpiersia lub grasicy są rzadkimi nowotworami wywodzącymi się z komórek neuroendokrynnych i znanymi z nieprzewidywalnego przebiegu, skłonności do nawrotów, wczesnego tworzenia przerzutów i słabej reakcji na radioterapię. Rakowiaki grasicy często mylone są w sytuacjach klinicznych z grasiczakami, w których przypadku rokowanie jest zupełnie inne i na ogół pomyślne. Neoplazja mnogich gruczołów dokrewnych typu 1 (MEN-1) wiąże się w 25 proc. przypadków z występowaniem rakowiaków grasicy. Rodzinny charakter MEN-1 wykazuje na konieczność badań przesiewowych pod kątem nowotworów grasicy u rodzeństwa. Opis przypadku: Opisujemy tutaj 32-letniego chorego, u którego stwierdzono rodzinnie występującą neoplazję mnogich gruczołów dokrewnych typu 1 związaną z obecnością dużej masy wykrywalnej w badaniach Rtg i TK w przedniej górnej części klatki piersiowej. Nowotwór wycięto z pomyślnym skutkiem przez nacięcie mostka w linii środkowej. Badanie histopatologiczne obejmujące wybarwienie immunoperoksydazą wykazało, iż nowotwór był rakowiakiem grasicy. Wnioski: Niniejszy opis przypadku charakteryzuje cechy kliniczne, wyniki okołooperacyjne i histopatologiczne, sposoby leczenia, oraz rokowanie związane z tym rzadkim nowotworem oraz wskazuje na konieczność badań przesiewowych gruczołów dokrewnych łącznie z grasicą u chorych z MEN-1 i członków ich rodzin, pozwalających na wczesne wykrycie choroby i uzyskanie lepszych wyników leczenia. TK powinna stanowić rutynowe badanie w obserwacji takich chorych. Można profilaktycznie usunąć grasicę podczas operacji usunięcia przytarczyc u chorych z MEN-1, zmniejszając w ten sposób ryzyko rakowiaka grasicy i związanych z nim problemów w przyszłości.

    stosując format: