Wynik wyszukiwania w bazie Polska Bibliografia Lekarska GBL

Zapytanie: RATKOWSKI
Liczba odnalezionych rekordów: 1



Przejście do opcji zmiany formatu | Wyświetlenie wyników w wersji do druku

1/1

Tytuł oryginału: Istotne różnice w ocenie magnezurii mierzonej bezpośrednio i wyliczonej ze stosunku Mg+2/kreatynina u maratończyków.
Tytuł angielski: Serious differences between the directly estimated and the indirectly calculated (from Mg+2 per g of creatinine) rates of magnusuria in marathon runners.
Autorzy: Ratkowski Wojciech, Matuszkiewicz Andrzej, Kaczor Jan Jacek, Popinigis Jerzy
Źródło: Med. Sport. 2002: 18 (8) s.348-352, tab., bibliogr. 10 poz., sum.
Sygnatura GBL: 313,155

Hasła klasyfikacyjne GBL:
  • medycyna sportowa

    Typ dokumentu:
  • praca kazuistyczna

    Wskaźnik treści:
  • ludzie
  • dorośli 19-44 r.ż.
  • płeć męska

    Streszczenie polskie: Wstęp. Celem pracy było porównanie wyników dwóch różnych metod, którymi można się posługiwać w celu oceny intensywności procesu magnezurii. Materiał i metody. Dokonano tego na podstawie pomiarów zawartości magnezu w moczu dwóch maratończyków. Zbiórek moczu dokonywano przed biegiem maratońskim i po jego wykonaniu, mierzono objętość moczu, oznaczano stężenie Mg+2 i obliczano szybkość usuwania magnezu, wyrażając ją w mikromolach na godzinę. W tych samych próbkach moczu dokonywano pomiarów zawartości kreatyniny i szybkość jej usuwania z moczem wyrażano w g na godzinę. Porównano wyniki magnezurii mierzonej metodą bezpośrednią i wyrażanej w mikromolach na godzinę z wynikami, które otrzymanoby na podstawie analizy zawartości magnezu przeliczanej na gram kreatyniny. Wyniki: Przyjmując wartość magnezurii zmierzonej w warunkach spoczynkowych za 100 proc. w przypadku biegacza Nř 1 w moczu zebranym w czasie do 10 godzin po biegu zawartość Mg+2 wynosiła 47 proc., a po 25 godzinach 167 proc. Kiedy w tych samych próbkach moczu stężenie Mg+2 wyrażono w mikromolach na g kreatyniny, to wartości magnezurii były inne i wynosiły odpowiednio 30 proc. po 10 godz. i 68 proc. po 25 godz. W przypadku biegacz Nř 2 pomiarów zawartości Mg+2 dokonywano przed oraz w 5 i 21 godzinie po biegu. Odpowiednie wartości magnezurii zmierzonej bezpośrednio wynosiły: 37 proc. kontroli po 5 godzinach i 317 proc. po 21 godzinach. Po uwzględnieniu zawartości kreatyniny i przeliczeniu szybkości na g kreatyniny otrzymano wartości inne. Wynosiły one odpowiednio 19 proc. po 5 godz. i 217 proc. po 21 godz. Wniosek...

    stosując format: