Wynik wyszukiwania w bazie Polska Bibliografia Lekarska GBL

Zapytanie: PIĄTKOWSKA-KOPCZYK
Liczba odnalezionych rekordów: 1



Przejście do opcji zmiany formatu | Wyświetlenie wyników w wersji do druku

1/1

Tytuł oryginału: Zaburzenia układu antyoksydacyjnego u dzieci z zespołem nerczycowym wykazujących różną reakcję na leczenie steroidami.
Tytuł angielski: Antioxidants and response to steroid treatment in children with nephrotic syndrome.
Autorzy: Zachwieja Jacek, Bobkowski Waldemar, Zaniew Marcin, Dobrowolska-Zachwieja Agnieszka, Piątkowska-Kopczyk Małgorzata, Lewandowska-Stachowiak Maria, Maciejewski Janusz
Źródło: Prz. Pediatr. 2002: 32 (3) s.203-208, il., tab., bibliogr. 32 poz., sum.
Sygnatura GBL: 313,393

Hasła klasyfikacyjne GBL:
  • pediatria
  • nefrologia

    Typ dokumentu:
  • praca kliniczna

    Wskaźnik treści:
  • ludzie
  • dzieci 2-5 r.ż.
  • dzieci 6-12 r.ż.
  • dzieci 13-18 r.ż.
  • płeć męska
  • płeć żeńska

    Streszczenie polskie: Celem pracy była ocena zaburzeń układu antyoksydacyjnego u dzieci z zespołem nerczycowym (ZN), wykazujących różną reakcję na leczenie steroidami. Badania przeprowadzono u 59 dzieci z ZN w wieku od 2 do 16 lat. U badanych chorych określano całkowity potencjał antyoksydacyjny (TAS), aktywność dysmutazy ponadtlenkowej (SOD), reduktazy glutationowej (GR) i peroksydazy glutationowej (GPX). W grupie dzieci z I rzutem ZN (grupa I) i w remisji choroby (grupa II) wartości TAS były niższe w porównaniu z grupą kontrolną. Stwierdzono też różnicę wartości TAS między grupami I i II. Wyniki aktywności GR różniły się istotnie statystycznie między grupą I i grupą kontrolną oraz między grupą II i grupą kontrolną. Nie stwierdzono różnicy istotnej statystycznie między grupą I i II. Aktywność GPX była najniższa w grupie I. Aktywność SOD nie różniła się istotnie w poszczególnych grupach. Wartości TAS, GR, SOD i GPX były niższe u dzieci, u których nie stwierdzono pierwotnej steroidowrażliwości. Czynność układu antyoksydacyjnego określana na podstawie aktywności TAS, SOD, GR i GPX jest zaburzona u dzieci z ZN. Zaburzenie to polega na obniżeniu aktywności podstawowych enzymów antyoksydacyjnych i TAS. Spadek aktywności tych enzymów jest bardziej nasilony u dzieci z brakiem pełnej reakcji na leczenie steroidami w porównaniu do dzieci z ZN steroidowrażliwym. Przeprowadzone badania wykazujące gorszą reakcję na leczenie u chorych z większymi zaburzeniami antyoksydacyjnymi wskazują na celowość włączenia środków antyoksydacyjnych do leczenia ZN u dzieci z brakiem pełnej wrażliwości na leczenie steroidami.

    stosując format: