Wynik wyszukiwania w bazie Polska Bibliografia Lekarska GBL

Zapytanie: MATUSZKIEWICZ-ROWIŃSKA
Liczba odnalezionych rekordów: 4



Przejście do opcji zmiany formatu | Wyświetlenie wyników w wersji do druku

1/4

Tytuł oryginału: Związek pomiędzy stanem zapalnym, niedożywieniem i miażdżycą w przewlekłej niewydolności nerek.
Tytuł angielski: The association between malnutrition, inflammation, and atherosclerosis in chronic renal failure.
Autorzy: Matuszkiewicz-Rowińska Joanna
Źródło: Pol. Arch. Med. Wewn. 2002: 108 (3) s.901-905, bibliogr. 20 poz.
Sygnatura GBL: 313,501

Hasła klasyfikacyjne GBL:
  • nefrologia

    Wskaźnik treści:
  • ludzie


    2/4

    Tytuł oryginału: Nietrzymanie moczu - przyczyny, ocena kliniczna i akytualne zasady leczenia.
    Autorzy: Matuszkiewicz-Rowińska Joanna
    Źródło: Stand. Med. Lek. Rodz. 2002: 3 (1) s.5-11, tab., bibliogr. 5 poz., sum.
    Sygnatura GBL: 313,625

    Hasła klasyfikacyjne GBL:
  • urologia

    Wskaźnik treści:
  • ludzie

    Streszczenie polskie: Nietrzymanie moczu stanowi niezwykle zaniedbany problem kliniczny, zbyt rzadko rozpoznawany i przeważnie lekceważony przez lekarzy. Przycznia się do tego m. in. fakt ukrywania dolegliwości przez chorych, spowodowany zwykłym wstydem, a także uznanie ich za normalne dla okresu starzenia się podczas, gdy zawsze należy traktować je jako objaw patologiczny. Zaburzenie to stwarza ogromne problemy natury fizycznej, psychicznej i socjalnej, przede wszystkim dla chorego prowadząc do znacznego pogorszenia jakości życia, a także dla jego najbliższych, oraz - u chorych przebywających w zakładach opieki - dla personelu medycznego. Może ono powodować również istotne powikłania, takie jak zakażenie układu moczowego, zapalenie sromu, czy też nie dające się wygoić odleżyny, a u osób starszych, zmuszonych do częstego oddawania moczu w nocy sprzyja upadkom i złamniom kości. W krajach o wysokim poziomie ochrony zdrowia, koszty związane z opieką nad chorymi z nietrzymaniem moczu są bardzo duże; i tak np. wg raportu z 1993 roku, w USA wydano na nią ponad 15 miliardów dolarów, co stanowiło sumę większą niż przeznaczona na program dializ i chirurgiczne leczenie choroby wieńcowej łącznie. Tymczasem postawienie prawidłowego rozpoznania, tzn. określenie przyczyny i typu nietrzymania moczu leży u większości chorych w zakresie możliwości lekarza pierwszego kontaktu. Wymaga ono przeważnie wnikliwego zebrania wywiadu i starannego zbadania chorego, podczas gdy wykonanie specyficznych testów jest konieczne jedynie w wybranych przypadkach...


    3/4

    Tytuł oryginału: Współczesne poglądy na leczenie zakażeń układu moczowego - spojrzenie patogenetyczne.
    Autorzy: Matuszkiewicz-Rowińska Joanna
    Źródło: Stand. Med. Lek. Rodz. 2002: 3 (2) s.102, 104, 106, 108, 110-117, 119-124, il., tab., bibliogr. 47 poz.
    Sygnatura GBL: 313,625

    Hasła klasyfikacyjne GBL:
  • urologia

    Typ dokumentu:
  • standard

    Wskaźnik treści:
  • ludzie
  • płeć męska
  • płeć żeńska
  • ciąża

    Streszczenie polskie: Zakażenia układu moczowego należą do najczęściej spotykanych zakażeń bakteryjnych u ludzi. Artykuł ten przedstawia najnowsze poglądy na ich leczenie, z uwzględnieniem patogenetycznego tła choroby. Omówiono tu kolejno zakażenia nie powikłane i powikłane zarówno dolnego, jak i górnego odcinka, w tym stwarzające najwięcej problemów zakażenia narwacające, oraz zakażenia w różnych, szczególnych sytuacjach klinicznych: u kobiet w ciąży, kobiet po menopauzie, mężczyzn z chorobami gruczołu krokowego, osób z koniecznością utrzymywania cewnika w drogach moczowych, chorych z cukrzycą, niewydolnością nerek i po przeszcepieniu nerki. Na końcu przedstawiono aktualne poglądy na temat postępowania w przypadku bakteriomoczu bezobjawowego.


    4/4

    Tytuł oryginału: Aktualne poglądy na zapobieganie i leczenie osteoporozy.
    Autorzy: Matuszkiewicz-Rowińska Joanna
    Źródło: Stand. Med. Lek. Rodz. 2002: 3 (4) s.242, 245-246, 248, 250-260, tab., bibliogr. 87 poz.
    Sygnatura GBL: 313,625

    Hasła klasyfikacyjne GBL:
  • endokrynologia
  • traumatologia i ortopedia

    Wskaźnik treści:
  • ludzie

    Streszczenie polskie: Osteoporoza jest chorobą społeczną, przyczyną złamań kości, inwalidztwa i zwiększonej śmiertelności u milionów osób na świecie, co wiąże się z znaczącym wzrostem kosztów opieki zdrowotnej. W walce z tą chorobą, za najważniejsze uważa się działania mające na celu zapobieganie jej rozwojowi, a następnie postępowi i powstawaniu złamań kości; temu poświęcone są też liczne, rozległe, często międzynarodowe próby kliniczne. W zapobieganiu i leczeniu osteoporozy, oprócz istotnyvh zmian w obrębie diety i sposobu życia, a także uzupełniania wapnia i witaminy D, stosowane są obecnie cztery grupy leków antyresorpcyjnych: hormonalna terapia zastępcza, bisfosfoniany, selektywne modulatory receptora dla estrogenu i kalcytonina. Poniżej omówiono zasady pierwotnej i wtórnej profilaktyki oraz leczenia osteoporozy, z wyszczególnieniem zalet i wad poszczególnych grup leków, a także przedstawiono cele i kierunki dalszych badań.

    stosując format: