Wynik wyszukiwania w bazie Polska Bibliografia Lekarska GBL

Zapytanie: KOWALSKA-KOPROWSKA
Liczba odnalezionych rekordów: 3



Przejście do opcji zmiany formatu | Wyświetlenie wyników w wersji do druku

1/3

Tytuł oryginału: Kryteria identyfikacji jednostek administracji rządowej i samorządowej jako potencjalnych pracodawców absolwentów zdrowia publicznego.
Tytuł angielski: Identification criteria of State and local government administration units as potential employers of public health graduates.
Autorzy: Kowalska-Koprowska Iwona
Źródło: Zdr. Publ. 2002: 112 (2) s.199-206, tab., sum.
Sygnatura GBL: 301,109

Hasła klasyfikacyjne GBL:
  • pielęgniarstwo

    Temat korporatywny:
  • Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej

    Streszczenie polskie: Artykuł stanowi próbę umiejscowienia jednostek administracji rządowej i samorządowej w infrastrukturze zdrowia publicznego. Podstawowym celem jest odpowiedź na pytanie o możliwość zatrudnienia absolwentów kierunku zdrowie publiczne przez te dwie wyodrębnione grupy potencjalnych pracodawców. W pracy zwrócono szczególny nacisk na aspekt polityczny zagadnienia, ponieważ misja spełnienia przez tego typu instytucje może być rozumiana w kontekście wdrażania środków i rozwiązań socjalnych, które zabezpieczałyby każdej jednostce danej zbiorowości poziom życia umożliwiajacy podtrzymanie zdrowia, co wiąże tę misję z procesem politycznym jako niezbędnym narzędziem realizowania polityki zdrowotnej. W artykule poddano analizie także wiele aktów prawnych, co pozwoliło między innymi na określenie szczegółowych zadań z zakresu zdrowia publicznego wykonywanych przez jednostki administracji rządowej i samorządowej, jak również na oszacowanie wielkosci tych dwóch grup. Analiza poltyczno-prawna została przeprowadzona w kontekście pojęć charakteryzujacych obszar zdrowia publicznego, misji instytucji, zmian w strukturze, zadań i ich roli w przyszłości.


    2/3

    Tytuł oryginału: Wyniki badania oczekiwań dotyczących profesjonalnych kompetencji absolwenta zdrowia publicznego jako pracownika zatrudnionego w sektorze administracji samorządowej.
    Tytuł angielski: Results of study of expectations concerning professional competence of public health graduates as employees of local government administration.
    Autorzy: Kowalska-Koprowska Iwona
    Źródło: Zdr. Publ. 2002: 112 (2) s.260-263, tab., sum.
    Sygnatura GBL: 301,109

    Hasła klasyfikacyjne GBL:
  • organizacja ochrony zdrowia

    Streszczenie polskie: Podstawowym celem badania przeprowadzonego na przedstawicielach administracji samorządowej było uzyskanie opinii na temat potrzenbych profesjonalnych kompetencji, jakimi powinien dysponować absolwent zdrowia publicznego, jako potencjalny pracownik administracji samorządowej. Osoby uczestniczące w badaniu były pracownikami samorządów terytorialnych na poziomie powiatowym i gminnym w wydziałach polityki społecznej i zdrowia. Według respondentów kompetentny pracownik posiada podstawową wiedzę z zakresu ekonomii i prawa jest kreatywny, obdarzony umijętnoćią przekonywania do swoich pomysłów, a ponadto elastyczny. Podkreślono, że idealny pracownik to tzw. "oficer zdrowia" scharakteryzowany jako osoba odpowiedzialna, kompetentna, posiadająca rozległą wiedzę, medialna. Pojawiły się już na samym początku spotkania uwagi dotyczące specyfiki pracy "samorządowca" oraz uzależnienie posiadania odpowiednich kompetencji od zajmowanego w danej instytucji, w tym przypadku wydziałów zdrowia na terenie administracji samorządowej, stanowiska. W opinii uczestników lista kompetencji, przedstawiona do weryfikacji, wyczerpuje zakresu kompetencji absolwenta, jednak nie uwzględnia faktu, jakie stanowisko będzie zajmował w samorządzie. Inne bowiem będą wymagania w stosunku do osób pełniących funkcje kierownicze, a inne w stosunku do tych, które wykonują czynności administracyjne, związane z diałalnością wydziału. Proponuje się zatem, aby posegregować te kompetencje w zależności od zajmowanej funkcji w strukturze organizacyjnej, np. kierownik (naczelnik wydziału), pracownik ds. promocji czy profilaktyki.


    3/3

    Tytuł oryginału: Wyniki badania oczekiwań dotyczących profesjonalnych kompetencji absolwenta zdrowia publicznego jako pracownika zatrudnionego w sektorze administracji rządowej.
    Tytuł angielski: Results of the study of expectations concerning the scope of professional competence of public health graduates employed in State administration.
    Autorzy: Kowalska-Koprowska Iwona
    Źródło: Zdr. Publ. 2002: 112 (2) s.264-266, tab., sum.
    Sygnatura GBL: 301,109

    Hasła klasyfikacyjne GBL:
  • organizacja ochrony zdrowia

    Streszczenie polskie: Podstawowym celem badania przeprowadzonego wśród reprezentantów administracji rządowej było uzyskanie opinii na temat potrzebnych, profesjonalnych kompetencji jakimi powinien dysponować absolwent zdrowia publicznego jako pracownik administracji rzadowej. Badanie przeprowadzone na tej grupie potencjalnych pracodawców absolwentów zdrowia publicznego różniło się zasadniczo od badań przeprowadzonych w innych wyodrębnionych przez zespół badawczy grupach ze względu na polityczne (wyborcze uwarunkowania pracy w urzędach wojewódzkich - agendach rządowych. Według osób poddanych wywiadom absolwenta kierunku "zdrowie publiczne" powinna cechować znajomość przepisów prawa z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej umiejętności monitorowania i oceny, wiedza z zakresu funkcjonowania administracji publicznej, łatwość nawiązywania kontaktu, szybka reakcja na zaistniałe sytuacje, koordynowanie pomocy społecznej, zdolności analityczne (w tym analiza meteriałów statystycznych), a także obsługa komputera oraz umiejętność przekazywania informacji z zakresu promocji zdrowia i kreatywność. W opinii badanych przedstawiona im do weryfikacji lista umiejętności wyczerpuje zakres kompetencji absolwenta, jednak nie uwzględnia faktu, jakie stanowisko będzie on zajmował w urzędach umieszczonych na terenie administracji rządowej. Inne bowiem będą wymagania w stosunku do osób pełniących funkcje kierownicze, a inne w stosunku do tych, które wykonją czynności administracyjne, związane z działalnością wydziału. Proponuje się zatem, aby posegregować te kompetencje w zależności od zajmowanej funkcji w strukturze organizacyjnej np. kierownik (naczelnik wydziału), pracownik ds. promocji czy profilaktyki /zdobywania i przetwarzania informacji/ statystyki itp.

    stosując format: