Wynik wyszukiwania w bazie Polska Bibliografia Lekarska GBL

Zapytanie: H„HNER-ROMBACH
Liczba odnalezionych rekordów: 1



Przejście do opcji zmiany formatu | Wyświetlenie wyników w wersji do druku

1/1

Tytuł oryginału: Konflikte zwischen Patienten und Žrzten in wrttembergischen Lungenheilanstalten Anfang des 20. Jahrhunderts.
Tytuł polski: Konflikty pomiędzy pacjentami a lekarzami w wirtemberskich zakładach leczenia chorób płuc na początku 20-tego stulecia.
Autorzy: H„hner-Rombach Sylvelyn
Źródło: Arch. Hist. Filoz. Med. 2002: 65 (2/3) : VIII Wspólna Konferencja Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Historii Medycyny "Chory między samostanowieniem a paternalizmem" s.151-161, streszcz. - 8 Wspólna Konferencja Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Historii Medycyny pt. Chory między samostanowieniem a paternalizmem Wittenberga 06-08.09. 2001
Sygnatura GBL: 301,366

Typ dokumentu:
  • praca historyczna
  • praca związana ze zjazdem
  • tytuł obcojęzyczny

    Wskaźnik treści:
  • historia nowożytna
  • historia XX wieku
  • ludzie
  • płeć męska

    Streszczenie polskie: Zakłady leczenia chorób płuc borykały się od początku 20-tego stulecia z różnorodnymi problemami ze swymi męskimi pacjentami, dla których trzymiesięczny pobyt ze ściśle określonymi normami zachowania był przyczyną wielu niesnasek. U niektórych pacjentów doprowadziły one do przedwczesnego przerwania postępowania leczniczego, do opuszczenia zakładów bez zezwolenia i do innych wykroczeń w stosunku do reguł zakładów. Próbując utrzymać dyscyplinę medyczną kierownictwo zakładów sięgało po środek polegający na zwolnieniu. Przyczyny takiego zachowania i reakcji na nie zostaną przedstawione na przykładzie zakładów leczenia chorób płuc w Wirtembergii na początku 20-tego stulecia. W centrum zainteresowania pozostaną pacjenci posiadający ubezpieczenie społeczne, których pobyt w zakładach leczniczych opłacany był przez Krajowy Zakład Ubezpieczeń w Wirtembergii. Pod koniec 19-tego i na początku 20-tego stulecia punktem spornym między pacjentami zakładów leczniczych, a lekarzami było w kwestiach terapeutycznych i diagnostycznych stosowanie tuberkuliny. Zaledwie kilka lat po tak zwanej "euforii tuberkulinowej", pacjenci odmawiali jej przyjmowania lub mieli do niej nieufny stosunek. Pacjenci wywodzący się w komplecie z warstwy robotniczej, okazali się być w sytuacjach konfliktowych z lekarzami jednostkami świadomymi wiedzącymi przynajmniej dokładnie, czego nie chcą.

    stosując format: