Wynik wyszukiwania w bazie Polska Bibliografia Lekarska GBL

Zapytanie: GŁAŻEWSKI
Liczba odnalezionych rekordów: 1



Przejście do opcji zmiany formatu | Wyświetlenie wyników w wersji do druku

1/1

Tytuł oryginału: Ocena wpływu warunków pracy na narażenie na promieniowanie jonizujące pracowników Zakładu Medycyny Nuklearnej.
Tytuł angielski: Evaluation of the influence of work conditions on the ionization radiation exposure in case of personnel of Department of Nuclear Medicine.
Autorzy: Etmańska Aleksandra, Lambrinow Nikołaj, Głażewski Witold
Źródło: Współcz. Onkol. 2002: 6 (8) s.540-544, il., tab., bibliogr. 3 poz., sum.
Sygnatura GBL: 313,382

Hasła klasyfikacyjne GBL:
  • radiologia
  • medycyna pracy

    Wskaźnik treści:
  • ludzie

    Streszczenie polskie: Narażenie pracowników Zakładu Medycyny Nuklearnej na promieniowanie jonizujące zależy od wielu czynników, przede wszystkim od rodzaju i aktywności stosowanych izotopów promieniotwórczych, zakresu czynności wykonywanych z danym źródłem promieniowania, zastosowania odpowiednich metod pomiarowych i kontrolnych. Niemałe znaczenie ma również odpowiednie wyposażenie Zakładu w sprzęt dozymetryczny i ochronny oraz dobra organizacja pracy. W Zakładzie Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii w Gliwicach przeprowadzono rozbudowę i modernizację, po której baza łóżkowa wzrosła 3-krotnie, a średnia aktywność I-131 aplikowana w ciągu tygodnia wynosi ok. 3 Cl. Podjęto próbę odpowiedzi na następujące pytania: - czy wzrost liczby pacjentów oraz stosowanej aktywności spowoduje proporcjonalny wzrost dawek pochłoniętych oraz wchłonięć, - czy lepsze wyposażenie Zakładu (aparatura, sprzęt dozymetryczny i ochronny, pokoje dla chorych jedno- i dwuosobowe z własnym węzłem sanitarnym, podciśnieniowy system dekontaminacji ścieków radioaktywnych) zrównoważy wzrost aktywności i dawki pochłonięte pozostaną na tym samym poziomie? Po wykonanych pomiarach i analizie wyników stwierdzono, że wystąpiło niewielkie zwiększenie dawek pochłoniętych oraz wchłonięć. Aczkolwiek zwiększenie to nie jest wprost proporcjonalne do wzrostu aktwyności; jest mniejesze. Lepsze wyposażenie Zakładu zrównoważyło wzrost liczby pacjentów i stosowanej aktywności, a dawki pochłonięte przez personel pozostały praktycznie na tym samym poziomie.

    stosując format: