Wynik wyszukiwania w bazie Polska Bibliografia Lekarska GBL
Zapytanie:
DOBOSZYŃSKA
Liczba odnalezionych rekordów:
4
Przejście do opcji zmiany formatu
|
Wyświetlenie wyników w wersji do druku
1/4
Tytuł oryginału:
Dwudziestopięciolecie Kliniki Pneumonologii AM w Warszawie.
Tytuł angielski:
The 25th anniversary of the Department of Pneumonology, Medical University in Warsaw.
Autorzy:
Doboszyńska
Anna
Źródło:
Pol. Merkuriusz Lek. 2002: 13 (74) s.168-171, il.
Sygnatura GBL:
313,318
Hasła klasyfikacyjne GBL:
pulmonologia
Typ dokumentu:
praca przeglądowa
Temat korporatywny:
Akademia Medyczna w Warszawie
2/4
Tytuł oryginału:
Opieka paliatywna w raku płuca.
Tytuł angielski:
Paliative treatment in lung cancer.
Autorzy:
Doboszyńska
Anna
Źródło:
Stand. Med. Lek. Rodz. 2002: 3 (12) s.654, 656-658, 660, tab., bibliogr. [4] poz., sum.
Sygnatura GBL:
313,625
Hasła klasyfikacyjne GBL:
onkologia
pulmonologia
Wskaźnik treści:
ludzie
Streszczenie polskie:
Opieka paliatywna od niedawna znalazła swoje miejsce w medycynie klinicznej. W Wielkiej Brytanii zaczęła się rozwijać w latach 60, a w Polsce, w formie zorganizowanej od lat 80. W 2000 roku powstała osobna specjalizacja lekarska z medycyny paliatywnej. Coraz większą wagę przywiązuje się do opieki nad osobami w terminalnym okresie choroby nowotworowej. Obecnie liczne organizacje, hospicja, zajmują się chorymi umierającymi z powodu raka. Praca wolontaryjna lub zawodowa w hospicjum wymaga wiedzy doświadczenia i predyspozycji psychicznych do zajmowania się grupą chorych. W artykule przedstawiono podstawowe zasady opieki nad chorym w terminalnym okresie choroby nowotworowej.
3/4
Tytuł oryginału:
Rehabilitacja pulmonologiczna.
Tytuł angielski:
Pulmonological rehabilitation.
Autorzy:
Doboszyńska
Anna
Źródło:
Stand. Med. Lek. Rodz. 2002: 3 (12) s.696-700, tab., bibliogr. 7 poz., sum.
Sygnatura GBL:
313,625
Hasła klasyfikacyjne GBL:
pulmonologia
Wskaźnik treści:
ludzie
Streszczenie polskie:
Rehabilitacja pulmonologiczna to zespół działań mających na celu uzyskanie najlepszego codziennego funkcjonowania i najlepszą związaną ze zdrowiem jakość życia chorych na przewlekłe choroby układu oddechowego. W rehabilitacji pulmonologicznej mają swoje miejsce: edukacja chorych, wysiłek fizyczny i ćwiczenia poszczególnych grup mięśniowych, fizykoterapia, działania psychologiczne. W artykule omówiono wskazania i przeciwskazania do rehabilitacji, a także jej najważniejsze elementy.
4/4
Tytuł oryginału:
Rozpoznawanie i leczenie astmy oskrzelowej.
Autorzy:
Doboszyńska
Anna
Źródło:
Świat Med. Farm. 2002 (7) s.32, 34-37, tab., bibliogr. 3 poz.
Sygnatura GBL:
313,638
Hasła klasyfikacyjne GBL:
pulmonologia
immunologia
Wskaźnik treści:
ludzie
Streszczenie polskie:
Według danych epidemiologicznych, w ostatnich latach obserwuje się zwiększenie liczby zachorowań na choroby alergiczne, w tym również na astmę oskrzelową. Pojawiły się także liczne publikacje ekspertów dotyczące leczenia astmy. Wśród nich najważniejszą publikacją jest raport ekspertów pt. Światowa strategia rozpoznawania, leczenia i prewencji astmy" GINA (global initiative for asthma). MP 06.2002, wydanie specjalne).
stosując format:
z abstraktem i deskryptorami
z abstraktem
z deskryptorami
skrócony