Wynik wyszukiwania w bazie Polska Bibliografia Lekarska GBL
Zapytanie:
CZUCZEJKO
Liczba odnalezionych rekordów:
2
Przejście do opcji zmiany formatu
|
Wyświetlenie wyników w wersji do druku
1/2
Tytuł oryginału:
Pomoce do ćwiczeń z biochemii
Autorzy:
Czuczejko
Jolanta,
Łęcka
Joanna,
Pawluk
Hanna,
Szewczyk-Golec
Karolina,
Szurlej
Katarzyna,
Trafikowska
Anna,
Wardak
Cezary,
Zachara
Bronisław
Opracowanie edytorskie:
Zachara Bronisław A. (red.).
Wydanie:
- Wyd. 2 zm. i poszerz
Źródło:
- Bydgoszcz, Wydaw. Uczelniane AM 2002, 123 s. : il., tab., 24 cm.
Sygnatura GBL:
735,016
2/2
Tytuł oryginału:
Stężenie selenu, aktywność peroksydazy glutationowej i transferazy glutationowej w osoczu chorych na przewlekłe schorzenia wątroby.
Tytuł angielski:
Plasma selenium concentration, glutathione peroxidase and glutathione S-transferase activities in patients with chronic liver diseases.
Autorzy:
Czuczejko
Jolanta,
Halota
Waldemar,
Zachara
Bronisław A.,
Staubach-Topczewska
Ewa
Źródło:
Pol. Merkuriusz Lek. 2002: 13 (76) s.312-315, il., bibliogr. 33 poz., sum.
Sygnatura GBL:
313,318
Hasła klasyfikacyjne GBL:
gastroenterologia
Typ dokumentu:
praca kliniczna
Wskaźnik treści:
ludzie
dorośli 19-44 r.ż.
dorośli 45-64 r.ż.
dorośli = 65 r.ż.
Streszczenie polskie:
Znany, choć nie do końca zbadany jest udział reaktywnych form tlenu (RFT) w patogenezie chorób wątroby. Enzymami biorącymi udział w ochronie antyoksydacyjnej są m.in. peroksydazy glutationowe (GSH-Px), w których centum aktywnym znajduje się selen (Se), oraz enzym nieselenowy - transferaza glutationowa (GST). Wartość aktywności transferazy glutationowej w osoczu to bardzo dobry parametr służący ocenie uszkodzenia wątroby, przydatniejszy od stosowanej standardowo aminotransferazy alanianowej (AIAT). Celem pracy było oznaczenie stężenia selenu, aktywności peroksydazy glutationowej i transferazy glutationowej w osoczu osób z przewlekłymi chorobami wątroby. W badaniach uczestniczyło 54 chorych oraz 25 osób zdrowych. Chorzy zostali podzieleni na 2 grupy w zależności od etiologii choroby. Stężenie selenu w osoczu chorych z obu badanych grup, niezależnie od aktywności AIAT, było znamiennie mniejsze w porównaniu z wartościami grupy kontrolnej. Aktywność GSH-Px w osoczu była mniejsza w obu grupach u osób z prawidłową aktywnością AIAT, natomiast większa u wszystkich pacjentów ze zwiększoną aktywnością AIAT. Aktywność GST była znamiennie większa tylko u chorych I grupy, niezależnie od aktywności AIAT. Największą przyczyną małego stężenia Se w osoczu osób z przewlekłymi chorobami wątroby mogły być zaburzenia we wchłanianiu pierwiastka i w jego transporcie przez białko osocza. Zmiany w aktywności enzymów glutationozależnych w osoczu mogły wynikać z nasilonej syntezy RFT i dążności organizmu do utrzymania homeostazy. Wzrost aktywności GST w osoczu był prawdopodobnie spowodowany uszkodzeniem hepatocytow i wydzieleniem enzymu poza komórkę.
stosując format:
z abstraktem i deskryptorami
z abstraktem
z deskryptorami
skrócony