Wynik wyszukiwania w bazie Polska Bibliografia Lekarska GBL

Zapytanie: CZABANOWSKA
Liczba odnalezionych rekordów: 2



Przejście do opcji zmiany formatu | Wyświetlenie wyników w wersji do druku

1/2

Tytuł oryginału: Projekt Leonado da Vinci "Poprawa zatrudnienia wsród absolwentów zdrowia publicznego" w kontekście badań międzynarodowych.
Tytuł angielski: The Leonardo da Vinci Project "Improved employment for public health graduates" in the context of international studies.
Autorzy: Czabanowska Katarzyna
Źródło: Zdr. Publ. 2002: 112 (2) s.162-167, bibliogr. 10 poz., sum.
Sygnatura GBL: 301,109

Hasła klasyfikacyjne GBL:
  • organizacja ochrony zdrowia

    Streszczenie polskie: Projekt Leonardo da Vinci "Poprawa zatrudnienia wsród absolwentów zdrowia publicznego" odpowiada wymaganiom obecnych czasów, w których należy rozwijać i mierzyć kompetencje zgodnie z wymaganiami pracodawców. Głównym celem tego opracowania jest przedstawienie Projektu Leonardo da Vinci w kontekście badań międzynarodowych poświęconych problemom związanym z badaniem i mierzeniem kompetencji i integracji środowisk akademickich z rynkiem pracy. Celem szczegółowym jest udowodnienie, że kwestia badania kompetencji w odniesieniu do potrzeb rynku pracy stanowi popularną dziedzinę badawczą. Wybraną metodą jest systematyczna analiza czterech artykułów dotyczących omawianej problematyki, przedstawiajacych badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych i Australii, które odnoszą się do rozwoju i badanej kompetencji w zakresie zdrowia publicznego. Analiza prowadzona jest według następujących kryteriów: kontekst, w jakim badany jest problem na temat, wiedza, do której odnoszą sie autorzy, istotne pojęcia i koncepcje odnoszące się do tematu, metody stosowane w badaniach, praktyczne wskazania wynikajace z przeprowadzonych badań. Projekt Leonardo da Vinci w wielu aspektach opiera się na podobnych przesłankach teoretycznych jak analizowane badania, wykorzystuje porównywalne metody badawcze i podkreśla konieczność budowania programów edukacyjnych w oparciu o kompetencje w procesie współpracy akademików, pracodawców i praktyków. Na podstawie przedstawionego materiału i przywolanych sześciu powodów Bringhama (1986), dla których dana dyscyplina zyskuje popularność,/ można wnioskować, iż sfera odnosząca się do badania kompetencji w oparciu o wymagania ciągle ewoluującego rynku pracy jest wciąż atrakcyjną badawczą i teoretyczną dziedziną.


    2/2

    Tytuł oryginału: Przegląd profesjonalnych kompetencji w zakresie zdrowia publicznego.
    Tytuł angielski: Overview on professional competence in Public Health.
    Autorzy: Biesma R. G., Czabanowska K[atarzyna], Groot W., Vaatstra H. F., Merode G. Van
    Źródło: Zdr. Publ. 2002: 112 (2) s.168-174, bibliogr. 24 poz., sum.
    Sygnatura GBL: 301,109

    Hasła klasyfikacyjne GBL:
  • organizacja ochrony zdrowia

    Typ dokumentu:
  • tytuł obcojęzyczny

    Streszczenie polskie: Celem artykułu jest dokonanie przeglądu dostępnej literatury na temat konceptualizacji, oraz omówienie perspektyw i klasyfikacji kompetencji zawodowych. Następnie opisano wybrane badania dotyczące identyfikacji podstawowych kompetencji w dziedzinie zdrowia publicznego. Dla celów projektu LEONARDO da Vinci: 'Poprawa zatrudnienia wśród absolwentów zdrowia publicznego' potrzebne jest jasne zrozumienie jak można określić, zmierzyć i rozwinąć kompetencje, oraz uznanie faktu, że wymagania dotyczące kompetencji zmieniają się i będą wciąż się zmieniać na stale rozwijającym sie rynku. Celem projektu LEONARDO da Vinci jest określenie kompetencji kluczowych dla specjalistów zdrowia publicznego starających się o zatrudnienie, opracowanie narzędzia samooceny dla absolwentów oraz przyjęcie programów edukacyjnych dla potrzeb rynku pracy w dziedzinie zdrowia publicznego. W oparciu o przegląd badań dotyczących kompetencji zawodowych stwierdzono, że istnieje potrzeba dalszego rozwoju i doskonalenia pojęcia kompetencje zawodowe w zakresie zdrowia publicznego.

    stosując format: