Wynik wyszukiwania w bazie Polska Bibliografia Lekarska GBL

Zapytanie: ŚLIWKIEWICZ
Liczba odnalezionych rekordów: 2



Przejście do opcji zmiany formatu | Wyświetlenie wyników w wersji do druku

1/2

Tytuł oryginału: Wzorzec przyjmowania wezwań, ich segregacji i instrukcji pierwszej pomocy jako standard pracy dyspozytora.
Tytuł angielski: Pattern of emergency calls, triage and prearrival instructions as the standard of emergency medical dispatcher's work.
Autorzy: Rasmus Adam, Śliwkiewicz Konrad, Morawski Janusz
Źródło: Med. Intens. Rat. 2002: 5 (3) s.151-157, il., bibliogr. 19 poz., sum.
Sygnatura GBL: 313,477

Hasła klasyfikacyjne GBL:
  • organizacja ochrony zdrowia

    Streszczenie polskie: Autorzy omawiają strukturę wywiadu przeprowadzonego przez dyspozytora i rozwiązania w dziedzinie segregacji wezwań, instrukcji pierwszej pomocy i szkolenia dyspozytorów przyjęte w innych krajach. Prezentują na tej podstawie propozycje standardu pracy dyspozytora. Szczególną uwagę zwracają w kierunku telefonicznej instrukcji resuscytacji jako sposobu na wzmocnienie "łańcucha przeżycia" w Polsce.


    2/2

    Tytuł oryginału: Wykorzystanie wzorca z Utstein do zbierania danych dotyczących pozaszpitalnych zatrzymań krążenia.
    Tytuł angielski: The use of the Utstein style for collecting data in out-of-hospital cardiac arrest.
    Autorzy: Śliwkiewicz Konrad, Rasmus Adam, Gaszyński Wojciech
    Źródło: Med. Intens. Rat. 2002: 5 (4) s.209-215, il., tab., bibliogr. 17 poz., sum.
    Sygnatura GBL: 313,477

    Hasła klasyfikacyjne GBL:
  • kardiologia

    Wskaźnik treści:
  • ludzie

    Streszczenie polskie: Przeżycie ofiar pozaszpitalnych zatrzymań krążenia zależy w dużej mierze od podjęcia resuscytacji przez świadka zdarzenia i organizacji systemu ratownictwa medycznego, a także od przyczyny zatrzymania krążenia. Różnorodność indywidualnych danych związanych ze społecznością i z systemem ratowniczym stanowiła przeszkodę w prowadzeniu badań i porównywaniu ich wyników. W 1990 r. na konferencji w Utstein eksperci z American Heart Association, European Resuscitation Council, Heart and stroke Foundation of Canada oraz Australian Resuscitation Council opracowali wzorzec jednolitego zbierania danych z pozaszpitalnych zatrzymań krążenia nazwany wzorcem z Utstein, który wszedł do powszechnego użycia w latach następnych. Praca prezentuje zasady zbierania danych według tego wzorca oraz przykłady jego zastosowania. Autorzy przedstawiają także projekt dokumentu (karty resuscytacji) zgodny z wzorcem z Utstein.

    stosując format: